Duyurular
Web sitemiz yayına başlamıştır.

TEST Duyurusu
 
E-posta Grubumuza
Katılın
Proje Hakkında


Ağrı ilinde hiçbir şekilde kayıtlı işgücü içerisinde yer almayan, işgücüne dahil olmamış veya nitelikli iş arayan, tarım sektöründe ücretsiz aile işçisi olarak çalışan eğitim seviyesi düşük, mesleki eğitim almamış, ilköğretim veya ortaöğretim mezunu genç işsizlere mesleki beceri ve nitelik kazandırarak istihdam edilebilirliklerinin arttırılmasını sağlamaktır. Hedef kitlenin işgücü piyasasında aranan niteliklere sahip olabilmesi için, yeterli bilgi ve beceri ile donatılması, yeni teknoloji ve standartların eğitimde kullanılması ve AB standartlarında belgelendirilmeleri ile mümkün olacaktır.


Proje Ortakları

Ağrı Halk Eğitim Merkezi: Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak Ağrı ilinde meslek kazandırma ve beceri geliştirme programları uygulamaktadır. Bu okulun yetişkin eğitimindeki deneyimlerinden faydalanılacaktır. Program ve öğretim materyalleri geliştirme çalışmalarına destek verecek, ayrıca ihtiyaç duyulması halinde kurslar ve toplantılar için eğitim ortamlarını hazırlayacaktır. Öğretmen, usta öğretici,  sınıf, laboratuar ve eğitim materyallerini temin etmek, eğitimin denetim ve takibini yapmak merkezin görevleri arasındadır.

Ağrı Oto Tamirciler, Demirciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası: Ağrı ilinde demir, metal ve  kaynakçılık işiyle uğraşan işletmeler mevzuat gereği bu odaya üye olmak durumundadır. Hedef kitle ile iletişim sağlamak, tecrübeli ustaların bilgi birikimlerini kursiyerlere aktarmaları için gerektiğinde usta öğretici olarak yararlanmak ve kendilerine kayıtlı uygun işyerlerinden yararlanılmasını sağlamak bu odanın görevleri arasındadır. Bu odanın işgücü piyasasıyla ilişkileri ve deneyimlerinin projeye katkı sağlayacağı düşünülmüştür.

Projedeki diğer olası paydaşlar, Ağrı Valiliği, Ağrı Belediyesi, İşkur İl Müdürlüğü, Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’dur. Ağrı Valiliği ve Ağrı Belediyesi gerektiğinde projede oluşturulacak eğitim  merkezi için yer temini, duyuruların yapılması gibi konularda iyi niyetlerini beyan etmişlerdir. Projedeki eğitimlere katılacak olan gençler (okula devam edenler hariç) İşkur İl Müdürlüğüne kayıt yaptıracaklardır. Proje sonunda istihdam edilecek olan gençler İşkur İl Müdürlüğü kanalıyla istihdam edilecektir. İldeki mesleki örgütlerin bu projeye destekleri tamdır. Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası istihdam konusunda İşkur İl Müdürlüğü ile ortak hareket edecektir. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ise istihdam konusunda ulusal bazda  yürütmüş olduğu projelerin çıktılarını ve deneyimlerini ve gerektiğinde teknik desteğini Ağrı Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine sunacaktır.

EN 287 Kaynakçılık Eğitimi Projesi
.

Bu web sitesi Avrupa Birliği’nin yardımıyla hazırlanmıştır. Bu web sitesindeki yayınların içeriğinin sorumluluğu tamamen Ağrı Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine  aittir ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtıyor olarak kabul edilemez.

    EN287 Kaynakçılık Eğitimi Projesi - AĞRI ESOB
info@agriesob.org